+355 4 224 8981

Patellxhan i mbushur, ne krem domatesh

Recete verore

Publikuar më 2 Korrik 2018, në Receta

Patellxhan i mbushur, ne krem domatesh

Perberesit per kremin:

 • 1 kokerr qepe
 • 2 thelpinj hudher
 • Pak borzilok
 • Vaj ulliri
 • Kripe, piper

Per mbushjen e patellxhaneve

 • 4 patellxhan te prere ne feta per se gjati
 • 2 thelpinj hudher
 • 50gr gjize
 • 50gr djathe te bardhe te thermuar
 • Pak rigon, majdanoz, nenexhik, koper
 • 1 kokerr veze
 • 50gr djathe parmixhano ose grana

Pergatitja

 1. Ne nje tenxhere te vogel, kaverdisim qepet me hudhrat ne pak vaj ulliri. Me pas shtojme domatet e grira me thike dhe borzilokun. I leme te gatuhen deri sa domatet te treten.
 2. Nderkohe, pergatisim mbushjen:
 3. Grijme imet thelpinjte e hudhres, majdanozin, nenexhikun, kopren dhe i bashkojme ne nje tas me gjizen, djathin, rigonin dhe vezen.
 1. Fetat e patellxhanit i marinojme me vaj, kripe, piper dhe i pjekim ne furre sa te zbuten, vetem pak minuta.Pasi te jete gatuar domatja, e grime ne mikser, dhe me ndihmen e nje site heqim lekurat dhe farat.
 2. Mbushim fetat e patellxhaneve te pjekur me perberjen qe pergatitem, duke i mbeshtjelle ne forme roleje.
 3. Ne nje tave balte qe duron nxehtesine, shtojme kremin e domates dhe rolete e patellxhanit, pak vaj ulliri dhe djathin parmixhano te grire me rende. E vendosim taven ne furre te nxehur ne 200grade, dhe e pjekim rreth 10minuta, sa te shkrije djathi parmixhano ose grana.
 4. E sherbeni me pak borzilok te fresket, te grire persiper