+355 4 224 8981

Kek me boronica te egra & vaj ulliri

I shijshem dhe i shendetshem

Publikuar më 25 Qershor 2018, në Receta

Kek me boronica dhe vaj ulliri

Perberesit:

 • 4 veze
 • 2 gota miell
 • 1 gote sheqer
 • 2/3 gote vaj ulliri
 • 1 gote kos
 • 1 luge kafeje pluhur pjekje
 • 1 vanilje
 • 1/2 gote boronica

Pergatitja:

 1. Perzieni sheqerin me vezet, i shtoni vajin dhe kosin. 
 2. Me pas hidhni miellin, pluhurin e pjekjes dhe vaniljen. 
 3. E hidhni masen ne formen e kekut dhe ne fund i shtoni nga siper boronicat. 
 4. Piqeni ne 180grade, 30minuta. 
 5. Provoni pjekjen me thike. Nese thika del e thate eshte gati.