+355 4 224 8981

Kek me arra dhe sherbet

Sic e bejne greket

Publikuar më 8 Dhjetor 2017, në Receta

Kek me arra dhe sherbet

Perberesit

 • 6veze
 • 1,5 filxhan caji arra
 • 1,5 filxhan galete
 • 1,5 filxhan sheqer
 • Nje zarf vanilje
 • 1 luge kafeje kanelle
 • 200gr gjalpe
 • 1filxhan miell farina
 • 1 zarf pluhur pjekje

Pergatitja

 1. Rrahim vezet me sheqerin, me pas gjalpin dhe perberesit e tjere, nje nga nje. 
 2. E pjekim ne 180grade per 40minuta

Per sherbetin

 1. Pergatisim sherbet me 2 gota uje dhe 1 gote sheqer, lekurene 1 limoni te tere, 1 shkop kanelle dhe 3-4 karafila. Te ziejne per 7-8min pasi merr vale. 
 2. Gjysmen e limonit e shtrydhni brenda shurupit ne fund. 
 3. Keku te jete i ftohte ndersa sherbeti te hidhet i nxehte.