+355 4 224 8981

Pastico me pene integrale dhe kerpudha

Nje recete plot fibra dhe hekur

Publikuar më 4 Janar 2019, në Receta

Pastico me pene integrale dhe pak mish te grire

Perberesit

 • 1 kokerr qepe te grire holle
 • 1 thelpi hudher
 • Pak arre moskat
 • 100gr mish te grire
 • 200gr kerpudha (porcini, kantarel ose shampinjon)
 • 400ml qumesht pa yndyre
 • 1 kokerr veze
 • 50gr djathe dele kackavall
 • 50ml vaj ulliri
 • Majdanoz

Pergatitja

 1. Pergatisim kimen me qepen, hudhren, arren moskat. E gatuajme deri sa te shkriftohet mishi.
 2. Shtojme kerpudhat dhe pak leng perimesh, dhe i leme te ziejne.
 3. Ziejme makaronat duke i lene pak te forta, dhe i shtrojme ne tepsi.
 4. Pasi ftohet pak kima, rrahim vezet me qumeshtin ne nje tas me vete dhe ja shtojme makaronave persiper.
 5. I pjekim ne 180grade per rreth 30minuta.

Shenim: ne kete recete jane perdorur makaronat Garofalo, te cilat jane integrale dhe te certifikuara bio. Keto makarona i gjeni te gjithe rrjetet e supermarketeve Spar.