+355 4 224 8981

Lengu i mishit - forca e tij kurative

Vetite e tij kurative njihen prej shekujsh por, a vazhdon te jete kurativ edhe sot?

Publikuar më 11 Mars 2016, në Receta

Lengu i kockave - forca e tij kurative

Prej shekush njerezit e kane perdorur lengun e kockave per te sheruar trupin dhe forcuar imunitetin. Dhe vertete, lengu i kockave permban 2 aminoacide thelbesore per ndertimin e indit lidhor. Pa ato, trupi yne do te "thermohej". Nder te tjera ai permban gjithshka i duhen kockave tona, rruazave te gjakut, lekures dhe flokeve. Lengu i kockave eshte mjaft i ushqyeshem per femijet e vegjel per te forcuar aparatin e tyre tretes, nga ku fillon edhe imuniteti i tyre.

POR KUJDES: keto veti i permban vetem lengu i mishit te bagetive te rritura ne menyre natyrale ne kullota te pastra. Mishi i rritur me antibiotik dhe i ushqyer me drithra dhe bime me pesticide permban vetem kimikate

Receta - Leng kocaksh me perime

Perberesit

 • 1kg kocka vici ose pule
 • 1 karrote te madhe te qeruar dhe te prere 
 • 2 kercej seleri te prere ne kubike
 • 1 qepe mesatare te verdhe te prere ne copa te medha
 • 2 gjethe te medha dafine
 • 10 dege majdanozi te lena te plota
 • 8 kupa uje
 • Sipas deshires: 4-5 hudhra te shtypura, ½ lv kripe, ½ kupe salce domateje dhe cdo kercell qe eliminoni ne kuzhine sit e lakres se bardhe, te panxharit etj. 

Pergatitja

 1. Vendosni zarzavatet dhe erezat si dhe ingredientet sipas deshires qe keni zgjedhur ne nje tenxhere dhe mbulojini me uje te ftohte. 
 2. Mbyllni tenxheren me kapak dhe vendoseni ne zjarr te ziej. 
 3. Kur te vloje ulni temperaturen dhe lereni 1,5 -2ore.
 4. Kur te ftohet, hidheni ne shishe me kapak te mbyllur dhe vendoseni ne frigorifer. Largoni zarzavatet qe kane mbetur.

PS: lengum mund ta beni edhe pa kocka, vetem me perimet por, do te nevojiten gjysmen e kohes se zierjes.