+355 4 224 8981

Sallate me elb, rrepa & djathe dhie

Ideale per te dhene energji, e pasur ne fibra dhe vitamina B

Publikuar më 7 Mars 2016, në Receta

Sallate me elb, bizele, rrepa & djathe dhie

Perberesit

 • 1 
kupe elb organik
 • 3 
kupa uje
 • 
Pak kripe
 • 2 
kupa bizele te njoma ose te ngrira, te ziera
 • 2 kupa rrepa te kuqe te prera ne feta te holla
 • 2 
luge te medha vaj ulliri
 • 1 
luge te madhe uthull balsamike
 • 1 
luge te madhe mjalte
 • 3/4 
luge te vogel kripe deti
 • 1/4 
kupe djathe dhie te njome

Pergatitja

 1. Shplani mire elbin me uje te ftohte ne nje kullese.
 2. Ne nje tenxhere te madhe zieni ujin me pak kripe dhe pasi te marri vale I shtoni elbin dhe ulni zjarrin. I lini ne zjarr te ulet me kapak rreth 45minuta. 
 3. I kulloni dhe i lini te ftohen.
 4. Ne nje ene te thelle perzieni elbin, bizelet e ziera dhe rrepat.

Per salcen

Perzieni ne nje ene vajin, uthullen, mjaltin dhe kripen, deri sa te behet kremoze. E hidhni mbi sallate dhe ne fund I shtoni persiper djathin e dhise.

Kjo recete ofron nje game te gjere nutrientesh si fibra, vitamina te kompleksit B, proteina dhe energji qe zgjat! Ajo mund te perbej nje vakt te kompletuar dhe te pershtatshem perpara ndeshjeve sportive por, mund te sherbej mrekullisht edhe si vakt i darkes.

 • Totali i kalorive: 300kalori
 • Karbohidrate:
 • Yndyrna: 10gr