+355 4 224 8981

Pija e Verës

Caj sipas stilit tim

Publikuar më 9 Gusht 2013, në Super Ushqime

Caj sipas stilit tim!

Nje nga pyetjet me te shpeshta: cfare te porosis per te pire! Shumica e pijeve qe konsumojme neper lokale jane te ngarkuara me sheqer aq shume sa mund te arrijne kalorite e nje vakti te tere! Te tjera qe tregtohen si "light" ose "dietike" permbajne embelsues artificiale per te cilet kemi me te vertete rezerva. Cila do te ishte pija ideale e cila mund ten a freskoje dhe njekohesisht ten a ofroje antioksidante me shumice pa as edhe 1 kalori te vetme.

Per te bere 2 litra caj te ftohte do t'ju nevojiten:

1l uje
2 bustina caj jeshil
2 limona
2 laim
¼ kastraveci I prere ne feta
1 tufe gjethe menteje (ndryshe nenexhik)
1 liter uje te gazuar
Akuj
Pergatitja:

Zieni 1l uje. Lereni te ftohet per 10 minuta dhe hidhni bustinat dhe gjysmen e mentes. Lereni edhe 5-10 minuta te tjera.
Shtrydhni limonat dhe laim-et. Lini disa feta per dekor.
Kur perzierja te jete ftohur hidhini fetat e kastravecit dhe gjysmen e mbetur te gjetheve te mentes.
Perzjeheni me ujin me gaz dhe akujt perpara servirjes. Vendosni per bukuri 1 fete limoni dhe laim-i.