+355 4 224 8981

Sygjerime mbi vaktin e drekes, per femijet ne shkolle

Shembuj per vaktin kryesor, nga e hena ne te premte

Publikuar më 26 Prill 2018, në Nënat dhe Fëmijët

Sygjerime per dreken e femijeve ne shkolle

Disa ide per te ndertuar nje vakt te ekuilibruar, per femijet e moshes 7-14 vjec. Mbi moshen 14 vjec, nevojat energjetike dhe ne kalcium rriten ndjeshem dhe per kete arsye duhet ndertuar nje ushqim i pasur ne kalcium dhe hekur.

  • E hene: Supe me perime kremoze; Merluc* me bizele, karrota dhe patate; 150ml kos me 1 luge rrush te thate
  • E marte: Byrek me mish te grire dhe qepe; Pure karrote me patate dhe 40gr gjize; 1 kivi
  • E merkure: Sallate me laker te bardhe, karrote dhe ullinj; Makarona me mish vici (ragu), salce domatesh & djathe te bardhe; 150ml kos; 1 molle
  • E enjte: Krepa me miell integral, djathe, veze, ton, sallate jeshile dhe salce kosi; Gjelle me mashurka, karrota dhe domate; Krem qumeshti me portokall
  • E premte: Speca te kuq te pjekur, me djathe te bardhe; Qofte thjerrzash me salce kosi dhe koper; Kek me vaj ulliri dhe portokall

*Peshku nuk keshillohet te jepet me vete per femijet, pasi nuk duhet te qendroje me shume se 2 ore pas gatimit! Nese serviret ne ambjentet e shkolles, duhet te jete i sigurte dhe i fresket.