+355 4 224 8981

Pica me perime

Varianti i shendetshem i nje ushqimi shume te preferuar

Publikuar më 11 Maj 2017, në Receta

Recete per nje pice te shendetshme

Per brumin:

  • 1kg miell
  • 1 luge te madhe kripe
  • 1/2 luge te madhe sheqer
  • 10gr maja te fresket
  • 3 luge te medha vaj ulliri
  • 200 - 400ml uje (ne varesi te miellit, ne menyre qe brumi te mos dale shume i forte)
  • Punohet rreth 15minuta me dore
  • Lihet te vije i mbuluar me pecete te lagur, rreth 2 ore

Mbushja:

  1. Hapeni brumin me duar ne formen klasike te pices, lyejeni me salce domatesh dhe me pas i vendosi djathe pice, speca te kuq, kerpudha, speca jeshil, kunguj, patellxhane te prere sa me holle. Mund ti shtoni gjethe borziloku, rigon, qepe dhe djathe te bardhe sipas preferencave tuaja.
  2. E piqni vetem pak minuta ne furre te nxehte.
salca

Salca e domateve qe ne preferojme eshte salca e domatinave e cila i jep nje shije shume te mire pices dhe gjendet ne supermarketet Spar.