+355 4 224 8981

Suxhuke me kumbulla vishnje

Nje recete ideale per mengjes, qe ndihmon per te fituar rregullsine e aparatit tretes

Publikuar më 7 Mars 2016, në Receta

Recete speciale per mengjesin "Morning Power"

Perberesit

 • 10 kumbulla vishnje, te thata
 • 10 fiq te thate
 • 1 luge kanelle
 • 3-4 bajame te thermuara
 • 1 luge kakao organik
 • ½ luge fara susami
 • ½ luge fara lini
 • ½ fara "chia"
 • 1 luge mjalte
 • 1 luge uje

Pergatitja

 1. Fillimisht bluani frutat e thara ne nje makineri grirese. Me pas I hidhni perberesit e tjere dhe bluajini deri sa te formohet nje mase uniforme si brume.
 2. Me duar vendoseni perberjen ne nje ene te sheshte per ti dhene formen qe deshironi dhe e lini te thahet nga te dy anet.
 3. Ruajeni ne frigorifer per t’a konsumuar edhe ditet ne vazhdim.

Ky ushqim eshte i pasur ne:

 • Fibra bimore – te dobishme per aparatin tretes
 • Yndyrna Omega 3 – ushqyes per zemren dhe trurin
 • Proteina – ndihmojne metabolizmin e sheqerit, ushqejne muskujt
 • Magnez – ushqyes per sistemin neuro – muskular, I nevojshem per metabolizmin e sheqerit dhe parandalimin e diabetit
 • Kalcium – I nevojshem per shendetin e mases muskulare
 • Hekur – I nevojshem per rruazat e kuqe te gjakut
 • Antioksidante – per te mbrojtur qelizat tona nga sulmues te perditshem

Sygjerimi yne

Nese e shoqeroni me nje gote qumesht te fresket, te ngrohte, ky eshte mengjesi ideal per te fituar rregullsine e aparatit tretes dhe per te parandaluar konstipacionin. 

*Te gjithe perberesit e recetes i gjeni ne supermarketin Spar.